| Piłka nożna / Liga Mistrzów

Młodszy kuzyn Szachtara w Lidze Mistrzów. Emeryci nie przepadają jednak za Sheriffem!

Radość graczy Sheriffa po pokonaniu Realu
Radość graczy Sheriffa po pokonaniu Realu (fot.Getty Images)
Bartłomiej Najtkowski

Dr Piotr Oleksy z UAM napisał reportaż o ciekawej samozwańczej republice. Zna dobrze procesy polityczne w Mołdawii i Naddniestrzu, a przecież teraz Sheriff Tyraspol, klub wielu osobliwości, odnosi sukcesy w Lidze Mistrzów. Co wiadomo?

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Sensacja w Barcelonie. Real przegrywa drugi raz z rzędu

Czytaj też

Karim Benzema (fot. Getty Images)

Sensacja w Barcelonie. Real przegrywa drugi raz z rzędu

Bartłomiej Najtkowski, TVPSPORT.PL: – Dlaczego Naddniestrze, w tym Tyraspol, są najdziwniejsze w kontekście Ligi Mistrzów?
Piotr Oleksy: – Wynika to ze specyfiki tego miejsca. Naddniestrze jest separatystyczną republiką, która oddzieliła się od Mołdawii w momencie rozpadu ZSRR, a więc istnieje już 30 lat. Jest to państwo nadal nieuznawane, takie parapaństwo. Wprawdzie dysponuje tym, co powinny posiadać struktury państwowe, a zatem ma granice, wojsko, władze, kontrolę nad terytorium, system edukacji, pocztę itd. Nie ma tylko mandatu międzynarodowego. Właśnie dlatego Tyraspol jest najdziwniejszym miejscem w obecnej Lidze Mistrzów.

– Niektórzy uważają, że to taki odpowiednik Korei Północnej w Europie...
– Określenia takie jak "Korea Północna Europy" czy "skansen po Związku Radzieckim" są mocno przesadzone. Jest to parapaństwo autorytarne, rządzone przez grupę oligarchiczną, która również kieruje firmą Sheriff, w tym klubem piłkarskim o tej samej nazwie. Ale na pewno nie jest to Korea Północna lub wspomniany skansen. W Naddniestrzu widzimy sporo symboliki nawiązującej do ZSRR, pomniki Lenina, jednak państwo to pod względem społecznym, gospodarczym, a nawet ideologicznym żyje w inny sposób.

– Rzeczywistość postradziecka, dziedzictwo sowieckie i dla kontrastu nowoczesny klub? To dość osobliwe.
– Określenie "postardziecka" jest jak najbardziej trafne, ponieważ, istotnie, taka jest tam rzeczywistość – nie radziecka, tylko postradziecka właśnie. To jednak część Europy Wschodniej nie mniej nowoczesna niż państwa sąsiedzkie. Co więcej, pod względem gospodarczym głównym partnerem Naddniestrza i firmy Sheriff są odbiorcy z Unii Europejskiej. Mieszkańcy nie są bynajmniej wyznawcami Kraju Rad, hołubiącymi komunizm. W kontekście Naddniestrza można mówić nie tyle o socjalizmie a tym bardziej komunizmie, co o kapitalistycznym feudalizmie.

– Czym kierowali się właściciele Sheriffa powołując klub piłkarski?
– Właściciele firmy, chcąc rozwijać się pod względem biznesowym i politycznym, stworzyli w 1997 roku klub Sheriff Tyraspol. Zainwestowali duże pieniądze, by dać poczucie dumy mieszkańcom Naddniestrza. W 2002 zadbali o nowoczesną bazę treningową za 200 mln dolarów. Dzięki temu firma miała zaskarbić sobie sympatię, co w założeniu powinno wiązać się ze wzrostem poparcia politycznego.

– Czy zespół jest w Naddniestrzu lubiany i wspierany przez kibiców? Ilu ich jest?
– Sheriff Tyraspol jest znany w Naddniestrzu prawie każdemu. Na pewno nie ma nikogo, kto nie słyszałaby o istnieniu tej firmy, ponieważ holding dominuje w większości branż tamtejszej gospodarki (to makroekonomia, ale też sklepy spożywcze i stacje benzynowe).

Mecze tego zespołu paradoksalnie cieszyły się większym zainteresowaniem na początku XXI wieku. Teraz, poza wyjątkowymi sytuacjami, gdy drużyna gra już w europejskich pucharach, stadion często świeci pustkami. Wynika to z sytuacji demograficznej – w Naddniestrzu jest coraz mniej młodych, oni masowo wyjeżdżają za granicę, zwykle do Rosji, choć również na Zachód. A emeryci są mniej zainteresowani piłką nożną.

Sensacja w Barcelonie. Real przegrywa drugi raz z rzędu

Czytaj też

Karim Benzema (fot. Getty Images)

Sensacja w Barcelonie. Real przegrywa drugi raz z rzędu

Piłkarze klubu Sheriff Tyraspol
Piłkarze klubu Sheriff Tyraspol (fot. Getty Images)
"Legia może zaskoczyć w LE. Wzorem Sheriff w Madrycie"

Czytaj też

Czesław Michniewicz przed meczem Legia – Leicester w Lidze Europy

"Legia może zaskoczyć w LE. Wzorem Sheriff w Madrycie"

– Czym to można jeszcze tłumaczyć?
– Drugi powód słabej frekwencji to duża różnica klasy piłkarskiej między Sheriffem a ligowymi rywalami. Mecze są nudne. Fakt, że drużyna zdobywa mistrzostwo Mołdawii co roku, kiedyś wzbudzał entuzjazm w Naddniestrzu, ale teraz kibice już do tego przywykli, więc odbierają zwycięstwa jako pewną oczywistość. Ostatnie sukcesy w Lidze Mistrzów sprawiają jednak, że również w Mołdawii klub zjednał sobie fanów.

– Czy Sheriffowi bliżej do Anży Machaczkała (sprowadzanie uznanych: Samuel Eto, Guus Hiddink, Roberto Carlos, fanaberia oligarchy i szybki upadek), czy do Szachtara Donieck, gdzie był plan długofalowy i zespół regularnie gra w Europie?
– Takie sukcesy jak zwycięstwo z Realem Madryt i całkiem prawdopodobne wyjście z grupy nie będą tam pewnie zdarzać się regularnie, ale nie ulega wątpliwości, że Sheriff z roku na rok pnie się coraz wyżej w europejskiej piłce. To efekt dobrego modelu rozwojowego. Sheriff nie realizuje polityki takiej jak wspomniane Anży Machaczkała. Nie zatrudnia podstarzałych tuzów. A kiedy powstał, to od razu pojawił się, jak na ten kraj, duży kapitał. Sprowadzano najlepszych mołdawskich piłkarzy z ligi.

Ta budowa drużyny trwała dość długo, a z czasem zaczęto pozyskiwać piłkarzy z Afryki, Ameryki Płd, choć nie tylko. Przecież grali tam Ariel Borysiuk czy Krzysztof Król . Teraz ważną postacią jest Uzbek Jasurbek Yaxshiboyev , który został wypożyczony z Legii i strzelił gola Realowi Madryt. A porównanie do Szachtara jest o tyle lepsze, że właściciele podążają w podobnym kierunku sportowym, ale też biznesowym. Sheriff jest takim młodszym kuzynem Szachtara, bo w obu klubach rządzą oligarchowie, którzy prowadzą szemrane interesy i mają bliskie relacje z rosyjskim biznesem i polityką.

– A propos tych szemranych interesów, czy ich przeszłość też jest mroczna? Mówi się o KGB...
– Ta przeszłość w KGB nie jest taka pewna. W mediach krążą o tym legendy, ale ja nie znalazłem potwierdzenia tych rewelacji. Owszem, Wiktor Guszan , który jest głównym właścicielem holdingu Sheriff, był milicjantem. Współpracuje z braćmi Kazmały , którzy pochodzą z Gagauzji, innego ciekawego regionu Mołdawii. Wszyscy zdobyli wpływy w biznesie w latach 90., gdy był akurat kryminalny czas na obszarze poradzieckim.
Zmonopolizowali handel tytoniem i alkoholem oraz opanowali szlaki przerzutowe papierosów z Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu do Europy Zachodniej. Rozwijali firmę dzięki temu, że władze Naddniestrza zapewniały im rozmaite ulgi. To umożliwiało łatwy eksport i reeksport.

– A jak się jeszcze bogacili?
– Istotnym źródłem ich dochodów był przemyt. Z czasem zaczęli inwestować w kolejne dziedziny (handel paliwami, branża spożywcza itd), monopolizując handel w samozwańczej republice. A mając takie wpływy mogli umacniać się także w polityce. Już w 2005 roku zdobyli większość w Radzie Najwyższej. W 2016 przejęli pełnię władzy i obsadzili na stanowisku prezydenta Wadima Krasnosielskiego. Teraz bossowie Sheriffa są de facto właścicielami firmy, klubu i parapaństwa.

– Jakaś analogia?
– Porównuję Sheriffa do... pasożyta, który wyrósł w Naddniestrzu, a potem przejął kontrolę nad swoim żywicielem. A sam klub z Tyraspolu jest bardzo ważny dla właścicieli wizerunkowo. Być może pozwoli im wejść na europejskie salony.

Biznesowo i politycznie klub nie jest priorytetem, bo to jednak utrzymywanie władzy w Naddniestrzu i dalszy rozwój holdingu są celami nadrzędnymi. Sheriff robi coraz większe interesy w sektorze bankowym i finansowym, wykorzystując spółki w rajach podatkowych. Prawdopodobnie nadal czerpie zyski z przemytu. To już nie tylko przemyt papierosów i alkoholu, ale też mięsa, produktów spożywczych, sprzętu AGD...

– Po wojnie toczonej o odrębność Naddniestrza, co zrozumiałe, było pełno broni. Czy nadal kwitnie handel uzbrojeniem?
Niewiele wskazuje na to, by była to ważna część biznesu. W latach 90. przemyt broni miał swoje źródło - zasoby poradzieckie ulokowane we wsi Kołbasna. Arsenał został jednak uszczuplony. Wtedy broń sprzedawano do Czeczeni, na Kaukaz i do Afryki.

Współpracowano ze słynnym handlarzem bronią Wiktorem Butem , o którym powstał film "Pan życia i śmierci". To źródło się już wyczerpało. Znaczną część broni wywieziono. Poza tym armia rosyjska przejęła kontrolę nad tym arsenałem, a Rosjanom nie zależało na tym, by broń trafiała na Kaukaz i do grup przestępczych. Należy też pamiętać, że ta broń się zestarzała i jest już mało atrakcyjna.

Piotr Oleksy – ur. 1986, historyk, analityk i publicysta. Bada procesy polityczne w Europie Środkowej i Wschodniej oraz kształtowanie się tożsamości zbiorowych na tym obszarze. Autor książek "Naddniestrze. Terror tożsamości" (Czarne 2018) oraz "Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag" (Czarne 2021). Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Nową Europą Wschodnią".

"Legia może zaskoczyć w LE. Wzorem Sheriff w Madrycie"

Czytaj też

Czesław Michniewicz przed meczem Legia – Leicester w Lidze Europy

"Legia może zaskoczyć w LE. Wzorem Sheriff w Madrycie"

Zobacz też
Anglicy zachwyceni Kiwiorem. "Najlepszy występ"
Jakub Kiwior (fot. Getty Images)

Anglicy zachwyceni Kiwiorem. "Najlepszy występ"

| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
"Lewy" na czwartym miejscu. Zobacz klasyfikację strzelców LM
Klasyfikacja strzelców Ligi Mistrzów w sezonie 2024/25. Na którym miejscu Lewandowski? [AKTUALIZACJA]

"Lewy" na czwartym miejscu. Zobacz klasyfikację strzelców LM

| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Kiedy finał Ligi Mistrzów 2024/2025? Sprawdź datę meczu!
Kiedy finał Ligi Mistrzów 2024/2025? Sprawdź datę meczu! (fot. Getty)

Kiedy finał Ligi Mistrzów 2024/2025? Sprawdź datę meczu!

| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Znamy komplet półfinalistów Ligi Mistrzów! Sprawdź wyniki i drabinkę
Liga Mistrzów 2024/25. Terminarz fazy pucharowej. Kiedy decydujące mecze LM?

Znamy komplet półfinalistów Ligi Mistrzów! Sprawdź wyniki i drabinkę

| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Liga Mistrzów: Real Madryt pogrążony! [WIDEO]
Kylian Mbappe w starciu z piłkarzem Arsenalu (fot. Getty)

Liga Mistrzów: Real Madryt pogrążony! [WIDEO]

| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
wyniki
terminarz
tabela
Wyniki
dzisiaj
15 kwietnia 2025
09 kwietnia 2025
08 kwietnia 2025
12 marca 2025
11 marca 2025
05 marca 2025
04 marca 2025
Terminarz
29 kwietnia 2025
06 maja 2025
31 maja 2025
Piłka nożna

Arsenal/Paris Saint-Germain

19:00

FC Barcelona/Inter Mediolan

Tabela
Liga Mistrzów
 
Drużyna
M
+/-
Pkt
1
8
12
21
2
8
15
19
3
8
13
19
4
8
10
19
7
8
7
16
8
8
7
16
9
8
14
15
11
8
8
15
13
8
3
15
14
8
4
14
16
8
4
13
17
8
0
13
18
8
-1
13
20
8
2
12
21
8
-1
12
22
8
4
11
23
8
1
11
24
8
-4
11
25
8
-7
11
26
8
-4
10
28
8
-5
6
30
8
-9
6
31
8
-14
4
32
8
-7
3
33
8
-8
3
36
8
-21
0
Rozwiń
Najnowsze
Anglicy zachwyceni Kiwiorem. "Najlepszy występ"
Anglicy zachwyceni Kiwiorem. "Najlepszy występ"
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Jakub Kiwior (fot. Getty Images)
Kane po odpadnięciu Bayernu z LM: to naprawdę trudne do przyjęcia [WIDEO]
fot. TVP
Kane po odpadnięciu Bayernu z LM: to naprawdę trudne do przyjęcia [WIDEO]
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Co za skuteczność! Vinicius już lepszy od Ronaldo
Vinicius Junior (fot. Getty Images)
Co za skuteczność! Vinicius już lepszy od Ronaldo
| Piłka nożna / Hiszpania 
Chelsea ma mieć styl. Trener przemówił przed meczem z Legią
Enzo Maresca (fot. Getty)
Chelsea ma mieć styl. Trener przemówił przed meczem z Legią
| Piłka nożna / Liga Konferencji 
"Lewy" na czwartym miejscu. Zobacz klasyfikację strzelców LM
Klasyfikacja strzelców Ligi Mistrzów w sezonie 2024/25. Na którym miejscu Lewandowski? [AKTUALIZACJA]
"Lewy" na czwartym miejscu. Zobacz klasyfikację strzelców LM
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Kiedy finał Ligi Mistrzów 2024/2025? Sprawdź datę meczu!
Kiedy finał Ligi Mistrzów 2024/2025? Sprawdź datę meczu! (fot. Getty)
Kiedy finał Ligi Mistrzów 2024/2025? Sprawdź datę meczu!
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Znamy komplet półfinalistów Ligi Mistrzów! Sprawdź wyniki i drabinkę
Liga Mistrzów 2024/25. Terminarz fazy pucharowej. Kiedy decydujące mecze LM?
Znamy komplet półfinalistów Ligi Mistrzów! Sprawdź wyniki i drabinkę
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Do góry